Skip links

Kahkaha Yogası Nedir?

Gülme yogasının kurucusu  Hindistanlı Dr. Madan Kataria’dır. Gülme Yogası 1996 yılında Madan tarafından sebepsiz gülme ile bazı yoga nefes (pranayama) tekniklerinin birleştirilmesiyle geliştirilmiş, benzersiz bir egzersiz rutinidir. Laughter Yoga  bu çalışmanın köken ismidir.  Bu nedenle Türkçe’ye çevirilerde gülme yogası, kahkaha yogası, gülme terapisi gibi kullanımlar vardır.

Gülme yogası&Kahkaha Yogası nasıl yapılır?

Gülme yogası seansları, akciğerleri gülmeye hazırlamak için nefes egzersizleri ile başlar. Devamında gelen bir dizi gülme , kahkaha  egzersizleri ile de kişilerin içten gülüşlerini ortaya çıkarmaları sağlanır. Seanslar; germe hareketleri, şarkılar, alkışlar ve vucüd hareketleri içeren ısınma teknikleri ile de devam eder. Bunlar da her çeşit engellemeleri yıkmayı kolaylaştırır ve çocukça oyunlar oynama duygumuzu geliştirir. Çalışma uygulayıcının şekillendirmesine göre rahatlatıcı bir çalışma ile bitirilir ki ben genellikle yönlendirmeli bir meditasyon ile bitirmekteyi gülme yogası çalışmalarını.

‘Laughter’ kelimesinin Türkçe karşılığına baktığımızda ise ‘gülmek’ ,  ‘kahkaha atmak‘ anlamlarını bulabiliyoruz. 2012 yılından beri yaptırmış olduğum seanslara göre laughter yoga kavramını, Kahkaha Yogası yerine Gülme Yogası olarak kullanmanın daha sağlıklı olduğunu düşünmekteyim. Hatta globalde tamamlayıcı bir terapi olarak da kullanıldığını gördüğüm için  gülme terapisi kelimesini de kullanabiliyorum. Peki neden gülmek bu kadar önemlİ.

Bilimsel bir araştırmaya göre, çocuklar günde ortalama 150 kez gülerken, yetişkinlerde bu sayı günde ortalama 30’dur. Günlük yaşantımızda dikkat edersek bir çocuğun sebepsizce bir anda gülebildiğini veya gülmesi için çok basit şeylerin olmasının yeterli olduğunu gözlemleyebiliriz.  Hatta çocuk gülme sesi o kadar doğal ve içtendir ki çoğu zaman bizi de sebepsizce güldürebilir. Çünkü bir çocuk için gülmek herhangi bir koşula bağlı değildir. Onların doğaları zaten budur.

Büyüdükçe, gülme duygumuzu artan stres ve yaşam koşullarına uyum sağlama sürecimizde baskılayabiliyoruz veya gülme duygumuzu koşullara bağlayabiliyoruz . Dolayısı ile gerçek gülüşümüzü yıllar içinde keşfetmek yerine tam tersi gülüşümüzü baskılayıp, dış koşullarla mutlu olan bireylere dönüşebiliyoruz. Oysa gülmek bize doğuştan verilen en doğal hediyedir ve içten güldüğümüz zaman vücudumuzda birçok olumlu tepkime oluşmaktadır. İşte bu noktada Gülme Yogası / Gülme terapisi bizlere eğlenceli ve faydalı bir seçenek olarak devreye girebiliyor. İçten gülüşümüzü çıkartabilmeniz için Gülme Yogası grup çalışması size eğlenceli bir ortam yaratıyor ve gülme egzersizler ile de seanslardaki gülüş süresini istediğimiz kadar uzun tutabiliyoruz. Ve genellikle ilk seans sonrasında kişiler, gülmenin sonuçlarını kendilerinde gözlemleyebiliyorlar.

Timus bezi ile gülme ilişkisi nedir?

Bilimsel bilgiler Timus bezini iki şekilde uyarabileceğimizi söylemekte. Bunlardan birincisi elimizi göğsümüzün orta kısmına doğru vurarak veya hafifçe masaj yaparak , ikincisi ise içten gülerek(içten kahkaha ) timus bezini uyarmak. Böylece, beyninize giden kimyasallar ile kendinizi daha iyi hissetmeniz sağlanır.  Timus bezinde bağışıklık sisteminde önemli rolleri olan T ve B hücreleri salgılandığı için, Gülme Yogası hareketleri ile içten gülerek, bağışıklı sisteminizin güçlenmesini de destekleyebilirsiniz. Yani bilimsel çalışmalar timus bezine gülmenin iyi geldiğini ve timus bezi ile mutluluğun bir bağı olduğunu ispatlamış durumda.

Gülme Yogası’nın bazı faydaları nelerdir?

  • Sağlık ve mutluluk için kolay ve keyifli egzersizdir
  • Anında stres düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirilmesine destek olur.
  • Gün boyunca sizi neşeli ve iyi bir ruh halinde tutar
  • Beyninizi oksijenlendirir ve sizi daha enerjik yapar.
  • Zor zamanlarda pozitif zihin halinde olmanızı kolaylaştırır.
  • Yüzdeki tüm kasları çalıştırdığı için, yüz jimnastiği etkisi de yaratabilir.