Skip links

Mat Pilatesi

Mat pilates, pilates yapmanın bir çeşidi olup tamamen kendi vücut ağırlığınız ile vücudunuzu esnetmenin ve güçlendirmenin bir yoludur. Özellikle kalçanız ile omzunuz arasında kalan kasları hedefler.

Pilates son zamanlarda çok fazla popüler olan bir spor olduğu için pilates nedir, mat pilates nedir gibi soruları da çok fazla duymaya başladık. Kalemimiz döndüğünce mat pilates hakkında bildiklerimizi aktaralım size, yazımızı beğenirsiniz umarım.

Mat Pilates Ne Demek

‘’Mat Work’’ olarak da adlandırılır. Mat, ‘’minder’’ anlamına gelir ve genellikle yoga minderleri ile karıştırılır. Yoga için kullanılan minderler ve Pilates için kullanılan minderler farklıdır.

Yoga minderinde pilates yapamaz mısınız? Tabi ki yapabilirsiniz ama ikisinin arasındaki fark; yoga minderleri daha ince ve yoga hareketlerine göre tasarlanmıştır ama pilates minderi daha kalın ve omurganıza zarar vermenizi en aza indirmek için tasarlanmıştır.

Dışardan bakıldığı zaman her ikisinin de boyları, büyüklükleri ve görünümleri aynıdır ama mat pilates yapacaksanız minder almadan önce kalınlığına dikkat etmelisiniz. İnternet üzerinden satılan çoğu pilates matı(minderi) yoga matıyla aynı inceliğe sahip olduğu için dediğimiz gibi kalınlığına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Mat pilates, pilatese yeni başlayanlar veya pilatese başlamayı düşünenler için tavsiye edilir. Aletli pilatese göre daha kolaydır, kendi vücut ağırlığınızı kullandığınız için aletli pilatesin oluşturduğu kadar direnç oluşturamazsınız. Tabi doğal olarak aletli pilates gibi kısa sürede pek bir etkisi olmaz.

Türkiyedeki tüm pilates stüdyolarını çok detaylı bir şekilde araştırıp bulmaya çalışıyoruz ve kendinize en yakın pilates salonunu bulmanızı kolaylaştırıyoruz. CLİNİCZER  ile kendinize en yakın pilates salonunu bulabilirsiniz. Yine de size yakın veya istediğiniz gibi bir pilates salonu bulamadıysanız mat work ile evinizde pilates yapabilirsiniz.

Mat Pilatesin Faydaları
Mat Pilates Nasıl Yapılır faydaları Nelerdir

Mat Pilates Nasıl Yapılır

Mat pilates dersleri genelde çoğu spor salonunda grup dersler halinde yapılmaktadır. Eğer pilatese başlamayı düşünüyorsanız tavsiyemiz öncelikle bir spor salonunda sertifikalı eğitmenler eşliğinde yapılan grup derslere katılmanızdır.

Ülkemizde pilatesin yaygınlaşmasını, popülerleşmesini, Google da ‘’pilates nedir’’ diye aramalar yapmamızı sağlayan Ebru Şallı hanıma teşekkürlerimizi sunarız. Amacımız Ebru hanımın yaşını ortaya çıkartmak değil ama hem 42 yaşında olup hem de bu kadar güzel ve düzgün vücut hatlarına sahip olmasını tamamen pilatese borçlu kendisi.

Güzellik göreceli bir kavram, zevkler ve renkler tartışılmaz ama Ebru Şallı vücudu istiyorsanız yapmanız gereken kesinlikle pilates. Bu, mat pilates olur, aletli pilates olur farketmez ama hayatınızın kalanını özgüveniniz yüksek, sağlıklı ve esnek bir vücutla geçirmek istiyorsanız pilates yapın.

Toparlarsak, mat pilates ile genel olarak pilatesin tüm faydalarını elde edebilirsiniz. Aletli pilateste olduğu gibi bir pilates salonuna ihtiyaç duymadan kendi evinizde de yapabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz en azından başlangıcı profesyonel sertifikalı bir eğitmen ile yapmanız.