Skip links

Reformer Pilates

Spor yapmak pek çok kişi için oldukça keyifsiz ve yorucu bir aktivite. Ancak sporun hem zihne hem de vücuda faydası olduğu pek çok kez kanıtlandı. Spor salonlarında saatlerini harcamak istemeyenler genellikle doğa sporlarını ya da evlerinde aletsiz olarak yapabilecekleri şeyleri tercih ediyor. Ancak son dönemin popüler spor şekli bunlardan çok daha farklı. Reformer pilates, son dönemin egzersiz trendlerinin başında geliyor. Özellikle hem esnemek hem de sıkılaşmak isteyenler reformerı tercih ediyor. Klasik pilatesten farklı olarak yapılan bu pilates türü, özel tasarlanan bir aletle uygulanıyor. Reformer, vücudun esnemesini ve güçlenmesini sağlıyor.

Spor yapmak isteyen ancak klasik spor salonlarına bağlı kalmak istemeyenler için pek çok alternatif bulunuyor. Son dönemin en popüler spor trendlerinden biri olan pilatesin ardından şimdi de reformer pilates trend haline geldi. Reformer pilates, klasik pilatesten farklı olarak özel aletler kullanılarak yapılıyor. Bu aletlerle 100’den fazla egzersiz yapılabiliyor. Reformer hareketleri vücudun belirli bölgelerini çalıştırıyor. Vücudun daha güçlü ve esnek bir hal almasını sağlayan bu egzersiz, klasik pilatesten çok daha yoğun bir program içeriyor.

Reformer pilates aletlerinin temeli ise 1. Dünya Savaşı’na dayanıyor. 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanılan aletler, günümüzde kullanılan reformer pilates aletlerinin temelini oluşturuyor.
 Konsantrasyon
 Doğruluk
– Nefes
– Akıcılık
– Kontrol
Stabilizasyon
6 prensibidir.